ویرایش محتوا

درباره ما

مرکز تخصصی طب کار میرداماد | انجام کلیه آزمایشات بدو استخدام 

با ما تماس بگیرید

هزینه طب کار

زمانی که شما قصد استخدام شدن در هر ارگان، مؤسسه یا شرکت را داشته باشید، بررسی وضعیت جسمانی و فیزیکی شما، پس از بررسی تحصیلات و سوابق کاری شما در اولویت قرار خواهد گرفت. یعنی به‌صورت قانونی (ماده 90 قانون کار) در صورت استخدام شما، این آزمایش­ها و بررسی­ ها باید انجام بگیرد. این آزمایش­ها زمان بیمه‌شدن شما نیز از شما گرفته می­شود تا سوابق بیماری و سلامت شما مشخص شود.

هزینه طب کار تعرفه مشخصی دارد و این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است این هزینه و طب کار یک‌بار نباشد و به­ صورت دوره ­ای تمدید شود. مانند چک آپ بدن که بهتر است هر 6 ماه یکبار انجام شود. آزمایش‌های طب کار نتایج بسیار مثبتی را در پی دارند و باعث می­شود از بیماری­ها و صدماتی که ممکن است در کار به شما وارد شود، پیشگیری شود.

هزینه طب کار سال ۱۴۰۲ معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای هر سال در اردیبهشت ماه توسط انجمن صنفی مراکز تخصصی طب کار اعلام می‌شود. معاینات بدو استخدام جهت بررسی سلامت فرد قبل از اشتغال به کار و تعیین تناسب او جهت انجام شغل انتخابی انجام می‌شود. از طرفی معاینات دوره ای نیز یکی دیگر ازآیتم های معاینات طب کار است که هرساله جهت پایش سلامت شاغلین صورت می‌گیرد. در ادامه با طب کار میرداماد همراه باشید تا به بررسی هزینه طب کار و پاسخ این سوال که هزینه طب کار با کیست و اینکه هزینه طب کار بر عهده کارگر است و یا کارفرما؟ بپردازیم.

همچنین شما می‌توانید در صورت نیاز به انجام خدمات طب کار و استعلام قیمت با توجه به نیاز سازمان خود، با شماره  تماس 22228177-021 حاصل نمایید.

بر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، کلیه افراد شاغل باید قابلیت و استعبر اساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی، کلیه افراد شاغل باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای محوله را داشته باشند. به همین دلیل انجام معاینات بدو استخدام برای کلیه افراد قبل از اشتغال ضروری و الزامی است. علاوه بر این پس از انجام معاینات پیش از استخدام، طبق ماده ۹۲ قانون کار، کارفرما ملزم به انجام معاینات ادواری کارگران و کارمندان خود سالی یکبار می‌باشد. طی انجام معاینات سالیانه، روند سلامت شغلی شاغلین باتوجه به مخاطرات احتمالی محیط کار مشخص شده و اجازه ادامه کار در شغل مربوطه توسط پزشک متخصص طب کار صادر می‌شود.

جهت اطلاع از هزینه طب کار سال 1402 فایل زیر را دانلود کنید.

تعرفه معاینات سال 1402

تعرفه معاینات سال 1400

تعرفه معاینات سال 1399

تعرفه معاینات سال 1398

در آزمایش‌های طب کار، علاوه بر سلامت جسمانی، سلامت روانی فرد هم مورد بررسی قرار می­گیرد. سلامت روان و جسم هر شخص به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد آن و همکاران تأثیر خواهد گذاشت.

از طرفی برخی از شغل­ها نیازمند تناسب‌اندام خاصی هستند. برای مثال مشاغلی مانند نیروی انتظامی و یا کار در نیروی دریایی یا آتش‌فشانی نیازمند سلامت کامل روان و جسم و همچنین داشتن بدنی نیرومند است زیرا توانایی جسمانی در این مشاغل بسیار مهم است. به همین دلیل در هنگام استخدام این موضوع در طب کار نیز در نظر گرفته می­شود.

اما کارمندهای عادی نیز در مورد بررسی‌های کامل قرار می‌گیرند. این بررسی‌ها بستگی به نوع شغل، سن فرد، پست فرد در آن خوزه شغلی و… دارد و مستعد بودن یا نبودن برای بیماری‌های مختلف خصوصاً بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های مربوط به کلسترول و قند و همچنین بیماری ای که با کبد ارتباط مستقیم دارند برسی می‌شوند.

آزمایش طب کار چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

آزمایش‌هایی که در طب کار انجام می‌شوند عبارت‌اند از موارد زیر که هرکدام را به‌اختصار توضیح خواهیم داد:

  1. آزمایش خون: این آزمایش فاکتورهای فراوانی دارد که با در نظر گرفتنشان گلبول‌های سفید و قرمز و میزانشان، پلاکت‌ها و هموگلوبین‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند و از طرفی با انجام آزمایش خون می‌توان قند، چربی را نیز بررسی کرد.
  2. آزمایش ادرار: درصورتی‌که نیروی شما درگیر اعتیاد باشد بیماری تلقی شده و این بیماری تأثیرات بسیار زیادی در کارایی فرد، تعامل وی با دیگران و درنهایت به‌وجودآمدن مشکلات فراوان خواهد شد. این آزمایش برای تست اعتیاد انجام می‌شود و برسی اعتیاد داشتن یا نداشتن فرد از مخاطرات مختلف در محیط کار جلوگیری خواهد کرد. در آزمایش اعتیاد ترکیب مخدرها با ادرار بررسی می‌شود و مخدرهایی همچون: آمفتامین‌ها، استروئیدها، کوکائین، ترکیبات الکلی، ترکیبات ماری جوان و ترکیبات فنوباربیتال­ها تشخیص داده می‌شوند.

از طرفی هر بیماری که مربوط به مجاری ادراری، کبد و کلیه باشد را نیز نشان خواهد داد که دانستن آن برای کارفرما مهم است و تأثیر مستقیم روی کار فرد خواهد داشت.

  1. معاینه‌های بینایی‌سنجی: در این از نیش‌ها عمق دید فرد، شدت کیفیت دید فرد یا همان تیزبینی و تشخیص رنگ‌ها و عدم وجود کوررنگی قابل‌بررسی خواهد بود. علاوه بر اینکه برای برخی از شغل‌ها شماره چشم بسیار بالا و ضعف بینایی بسیار مهم است و این قسمت را در نظر خواهند گرفت و بر استخدام فرد تأثیر خواهد گذاشت.
  1. معاینه‌های شنوایی‌سنجی: این معاینه‌ها نیز در بدو استخدام در نظر گرفته می‌شود و شنوایی فرد حتماً آزمایش شده و نتیجه در پرونده وی ذکر خواهد شد.

شرایط آزمایش طب کار و هزینه طب کار

هزینه‌های مربوط به آزمایش طب کار هرسال مقدار خاصی خواهد بود که از سمت ارگان‌های مربوطه اعلام می‌شود. تعرفه انجام آزمایش‌های طب کار یا هزینه آزمایش طب کار برای سال 1402 طبق برآورد بیمه تأمین اجتماعی برای افراد زیر 35 سال 7.900.000 ریال است که البته اگر نوار قلب نیز در نظر گرفته شود این هزینه به 8.900.000 ریال خواهد رسید. برای انجام این آزمایش‌ها باید به مراکزی که از سمت بیمه تأمین اجتماعی اعلام شده‌اند رفته تا آزمایش‌ها انجام شود و هزینه‌ها نیز پرداخت شود. طب کار میرداماد به عنوان معتبرترین مراکز انجام طب کار آماده همکاری با سازمان ها و شرکت ها میباشد.

اما هزینه طب کار با کیست؟ کارمند یا کارفرما؟ بر اساس قوانین و مقررات اداره کار و بیمه تأمین اجتماعی این هزینه‌ها تماماً بر عهده کارفرما یا متقاضی کارمند است که متعهد به پرداخت آن می‌شود.  

برای معاینه و انجام این آزمایش‌ها به مراکز مختلفی که توسط سازمان تأمین اجتماعی معرفی شده‌اند می‌توانید مراجعه کنید. مراکزی از جمله: طب کار میرداماد و…

البته این مراکز می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند و باتوجه‌به ترجیح کارفرما می‌توانید به این مراکز برای انجام آزمایش طب کار مراجعه کنید.

مدارک لازم برای طب کار

به‌هرحال انجام هر نوع آزمایشی مراحل و روند خاص خود را دارد و آزمایش طب کار از این قاعده جدا نیست. به‌همراه‌داشتن مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه، نامه از اداره کارگزینی، همراه داشتن عکس 3*4 و ناشتا بودن حداقل به مدت 10 ساعت قبل از انجام آزمایش برای آزمایش خون و ادرار از اولین شرایط انجام آزمایش طب کار است که حتماً باید رعایت شود تا آزمایش طب کار به‌درستی نتیجه بدهد.

هزینه طب کار با بیمه تکمیلی

در خصوص هزینه طب کار با بیمه تکمیلی باید گفت که بیمه‌های تکمیلی این گونه موارد را با ارائه فاکتور پرداخت میکنند اما باید توجه داشته باشید که تنها هزینه آزمایش طب کار را پرداخت میکنند مابقی هزینه را افراد باید بپردازند. در مرکز تخصصی طب کار میرداماد تمامی هزینه‌ها با ارائه فاکتور معتبر انجام میشود و بخشی از هزینه طب کار با بیمه تکمیلی پوشش داده میشد.